40 milionowa inwestycja fińskiej firmy Ruukki w Obornikach

OBORNIKI. Niedawno pisaliśmy o wizycie w Obornikach Ilkka Matiulauri prezesa Rautaruukki Corporation związanej z planem rozszerzenia i rozwinięcia produkcji konstrukcji stalowych oraz produktów profilowanych.

W minionym tygodniu złożył on kolejną wizytę Annie Rydzewskiej, by szerzej przedstawić plan zainwestowania w Obornikach kwoty około 40 milionów złotych (19 milionów euro). Za te pieniądze powstanie obiekt tworzący konstrukcje dla budownictwa obiektów handlowych, przemysłowych, logistycznych i użyteczności publicznej.

Tu też będzie działać centrum serwisowe spółki obsługujące całą Polskę. Zwiększy to zdolności Ruukki w zakresie obsługi klientów i dostaw systemów dla budownictwa oraz produktów metalowych. Inwestycje będą realizowane już w IV kwartale 2007 roku.

W toku są prace mające na celu zwiększenie i modernizację wydajności produkcji konstrukcji stalowych w fabryce w Obornikach. Modernizacja produkcji konstrukcji stalowych oraz większa zdolność w zakresie profilowania znacząco wzmocnią możliwości dostaw i serwisu Ruukki na rosnącym rynku budownictwa w Polsce. Oprócz wysokiej jakości, zdywersyfikowanych dostaw spełniających potrzeby klienta, centrum serwisowe w Obornikach będzie także wspierać lokalną produkcję Ruukki w zakresie konstrukcji stalowych. Tu warto dodać, że Ruukki zatrudnia obecnie łącznie 1160 pracowników w dziewięciu lokalizacjach w Polsce, w tym w Obornikach, Żyrardowie i Wrocławiu. Nowe inwestycje przyniosą około 100 miejsc pracy w Obornikach.

Prezes Ilkka Matiulauri i dyrektor Zdzisław Kołecki chcieli poznać plany zmian komunikacyjnych. Rozszerzenie produkcji, to też problem logistyczny a brak obwodnic bardzo go pogłębia. Obaj panowie nie ukrywali też pewnych obaw z problemami w zabezpieczeniu kadr dla potrzeb Ruukki. W ich imieniu towarzysząca Finowi Izabela Ruszkowska wyraziła nadzieję, że znajdą się także pracy dla kobiet. Anna Rydzewska uważa to za szczególnie ważne, tym bardziej, że bardzo zautomatyzowany zakład może zatrudniać pracowników obu płci.

W rozmowie z prezesem Ruukki burmistrz nie omieszkała wspomnieć o bardzo dobrej współpracy Zdzisława Kołeckiego z władzami gminy opartej na zrozumieniu i wspólnej wizji. Wyraziła też nadzieję, że przy tak wielkiej inwestycji można będzie pomyśleć o wspólnej infrastrukturze zakładu i miasta.

40 milionowa inwestycja to nie tylko owe 100 miejsc pracy, ale i praca dla firm lokalnych przy rozbudowie a ponadto kolejny przyczynek wzrostu gospodarczego gminy i regionu.

Podobne artykuły