Obornicki wernisaż

OBORNIKI. W Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawa prac plastycznych Eugeniusza i Ryszarda Ćwirlejów. Na wystawę w Obornikach wybrali obrazy i szkice przedstawiające pejzaże wielkopolski. Obaj panowie w obecności przybyłej publiczności i rodziny otrzymali bukiet wspaniałych kwiatów, był też krótki występ członków obornickiego Towarzystwa Poetyckiego Wędrowiec, którzy okolicznościowe wiersze zadedykowali artystom plastykom.

Eugeniusz Ćwirlej urodził się  w Gaju Małym koło Szamotuł. Studia plastyczne ukończył w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziale malarstwa pod kierunkiem profesorów Piaseckiego, Szczepańskiego i Wasilkowskiego. Zorganizował już ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą. Swe obrazy Eugeniusz Ćwirlej najchętniej maluje w plenerze. Tam powstają wspaniałe pejzaże. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych m.in. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, w Muzeum Sztuki Obcej w Sofii, w Muzeach Regionalnych w Pile, Wągrowcu, Trzciance, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Ryszard Ćwirlej od roku 1998 pracuje zawodowo jako dziennikarz i reporter TVP. W latach 2002 -2004 był szefem redakcji Teleskopu w TVP3 Poznań. Uprawia malarstwo sztalugowe oraz grafikę warsztatową. Na swoim koncie ma udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na stałe związany jest z pilskim środowiskiem artystycznym, a mieszka w Cerkwicy pod Szamotułami.

Obu panów oprócz więzów rodzinnych łączy zamiłowanie do malarstwa sztalugowego. Eugeniusz Ćwirlej podczas wernisażu powiedział, że zostawi obornickiej bibliotece kilka swoich prac, aby podbudowały one zbiory biblioteki i przynosiły radość jej bywalcom. To naprawdę piękny gest artysty.

Podobne artykuły