Motoryzacyjna statystyka

POWIAT OBORNICKI. Choć dróg nam nie przybywa, to liczba pojazdów sprowadzanych przez mieszkańców powiatu obornickiego wciąż nie maleje.

Od dnia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej sprowadzanych zostało 600 pojazdów miesięcznie. Przed tym okresem było ich około 400 pojazdów. Aby usprawnić załatwianie spraw z rejestracją pojazdów od stycznia br. czynne jest dodatkowe stanowisko – okienko dostępne bezpośrednio z korytarza na parterze starostwa. W okienku można załatwić wszystkie szybkie sprawy takie jak odbiór dowodu rejestracyjnego czy złożenie zawiadomienia o sprzedaży. Pełna rejestracja odbywa się jak dotąd w pokoju nr 18 na trzech stanowiskach.

Do rekordowych zdarzeń należała sytuacja, kiedy to jeden z mieszkańców dokonał jednorazowo rejestracji aż dwanaście pojazdów.

Mieszkańcy powiatu w roku ubiegłym zarejestrowali łącznie 7 331 pojazdów z tego prawie 70% to pojazdy sprowadzane, głównie z Niemiec. Prawie połowa mieszkańców, dokładnie 24 180, posiada prawa jazdy kategorii B, a w minionym roku wydano kolejne 4 937 tego typu uprawnień. Jest i grupa kierowców, o której można mówić ex-kierowcy. Zatrzymano prawo jazdy aż 269 osobom, głównie za jazdę w stanie nietrzeźwym. Pod tym względem jest jednak poprawa. W roku 2005 zabrano prawo jazdy blisko 500 osobom. Niech ta poprawa jednak nikogo nie zwiedzie, bo coraz częściej policja ujawnia kierujących bez prawa jazdy.

By statystyka motoryzacyjna była kompletna, należy dodać, że na terenie powiatu obornickiego 134 podmioty prowadzą działalność w zakresie transportu osób i rzeczy potrzeby własne dysponując 404 pojazdami. Działalność usługową w tym zakresie na podstawie licencji prowadzi 128 podmiotów. W 19 Ośrodkach Szkolenia pracuje 47 uprawnionych instruktorów, a w trzech stacjach kontroli Pojazdów pracuje 13 uprawnionych diagnostów.

Podobne artykuły