Forum Samorządu Młodzieżowego

ROGOŹNO. Z inicjatywy Zdzisława Hinza w miniony czwartek w sali rogozińskiego Ośrodka Kultury odbyło się I Forum Samorządów Uczniowskich, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów szkół gimnazjalnych i średnich.

W ubiegłotygodniowym spotkaniu uczestniczyły uczestniczyli Zdzisław Hinz, Władysław Ruks i Magdalena Pląskowska, którzy dysponując bagażem doświadczeń pewni są, że praca młodych może przynieść wymierne efekty na rzecz społeczności lokalnej.

Nie jest to założenie odosobnione, bowiem sama młodzież też czuje potrzebę udzielania się w życiu publicznym, chce brać udział w podejmowaniu decyzji. Chce głośno mówić o problemach i chce służyć głosem doradczym, w jaki sposób problemy na ich szczeblu należałoby rozwiązać. Magdalena Peksa (ZS im.H. Cegielskiego) i Jakub Nowaczyk (LO) mieli obawy dotyczące form działalności, czy będą narzucane z góry czy podejmowane tematy będą realne w działaniu, czy też będzie to tylko dyskusja o ideach. Bardzo trafnej odpowiedzi udzieliła radna Renata Tomaszewska przekonując młodzież, że – grupie radnych, którym zależy na poprawie warunków życia mieszkańców gminy Rogoźno potrzebne jest świeże spojrzenie i podpowiedzi młodych ludzi. To wy stanowicie znaczącą część tej społeczność, to wy macie uczyć się i pracować tutaj a nie sprzedawać swojej wiedzy i zaangażowania na obczyźnie – w Anglii czy Irlandii. Dla młodych ludzi propozycja współpracy z władzą jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, przecież to na nich w niedalekiej przyszłości spoczywać będzie obowiązek odpowiedzialności politycznej.

Jednomyślne głosowanie za utworzeniem Forum Młodzieżowego jest dobrym znakiem i optymistyczną prognozą na przyszłość. Oznacza to, że młodzieży nie jest obojętne to, co dzieje się wokół i w sprawach ich życia codziennego chcą mieć też swój głos. Ustalono, że Młodzieżowa Rada składać się będzie z 21 osób – po trzech przedstawicieli z każdej szkoły. Przedstawiony harmonogram pracy zakłada wybór „młodzieżowych radnych” do 10 marca, na 21 marca przewiduje się uroczystą sesję młodych, na której będą wręczane legitymacje a 23 maja nastąpi wybór przewodniczącego. Opiekunem i pomostem w kontaktach z miejskimi radnymi będzie nauczycielka Gimnazjum nr 1 Małgorzata Siwak.

Podobne artykuły