Wielka dyskusja nad małym budżetem

ROGOŹNO. Tematem styczniowych posiedzeń Komisji Społecznej, Finansów i Gospodarki było dogłębne zaznajomienie się z projektem rogozińskiego budżetu. Przymiarki do dyskusji na ten ważny temat ciągną się od samego początku nowej kadencji, wprowadzony do porządku obrad na IV posiedzeniu sesji został wykreślony, bowiem nowi radni nie chcieli podejmować decyzji o wydatkowaniu gminnych finansów bez głębszej analizy. Głównym powodem tej decyzji była między innymi propozycja zwiększenia środków na oświatę, która przekraczała 1 mln zł. a teraz po weryfikacji zmniejszona została o połowę.

Radni zastanawiali się, dlaczego tak bardzo zwiększyły się potrzeby finansowe skoro sukcesywnie z roku na rok odnotowuje się niż demograficzny, uczniów jest mniej a funduszy potrzeba więcej wciąż i więcej. Pełnomocnik burmistrza Longina Pijanowska wyjaśniła, że dużo pieniędzy pochłaniają remonty budynków szkół, które są przewidziane w tym roku. Trzeba je zakończyć, bo temat wróci w przyszłym roku i powstanie ten sam problem. Korzystając z pomocy Unii Europejskiej wszystkie szkoły w gminie posiadają bogato wyposażone pracownie komputerowe a za sprawą radnych poprzedniej kadencji wyposażenie dydaktyczne też nie stoi na niskim poziomie.

Dodatkowych pieniędzy oczekuje również RCK, GOPS, Komisja Alkoholowa, ale czy zostanie przegłosowany projekt w tej postaci przekonamy się na sesji 31 stycznia.

Podobne artykuły