Ludomskie kuranty

LUDOMY. Konsekrowany w 1894 roku kościół parafialny w Ludomach nie musi już więcej używać starego, 30 kilogramowego dzwonu. Zamontowano w nim nowoczesne, sterowane komputerem, elektro- niczne kuranty – pierwsze takie w naszym regionie.

Pomysł pochodził od proboszcza, księdza kanonika Tomasz Kurkowiaka. Zaakceptowała go Rada Ekonomiczna Parafii a przeznaczono na to środki z funduszu remontu kościoła pochodzące z pieniędzy parafian. W skład tejże Rady wchodzą  Romuald Bukowski (Sierakówko), Jarosław Foedke (Łaszczewiec), Tomasz Kaczmarek (Gorzewo) i Stanisław Mantaj (Ludomy).

Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania nowej atrakcji Ludom ludzie wychodzili na ulice, aby posłuchać muzyki, która niesie się po wsi.. Kuranty na stałe wygrywają dwie melodie – w południe  Anioł Pański i o godzinie 21 Apel Jasnogórski. Wzywają też, naśladując dzwony, na Msze Święte, ale w ten sposób, że ich brzmienie nie przeszkadza modlącym się wewnątrz budynku. Osobne melodie przeznaczone są na śluby, pogrzeby i różne uroczystości religijne.

Dodajmy, że parafia ludomska jest także wyjątkowa pod innym względem – we wsi znajdują się dwa budynki kościelne. Kościół poewangelicki służy aktualnie jako dom pogrzebowy.

Pytani przez nas mieszkańcy chwalą proboszcza i jego liczne inicjatywy. Wznowiono uroczysty kult Matki Boskiej Ludomskiej, której święto parafia obchodzi 11 października. Na świętego Jana – patrona kościoła – odbywają się odpusty. Co roku specjalne Msze jubileuszowe przeznaczone są dla małżonków o stażu od 5 do 60 lat. Odbywają się nabożeństwa tak dla rocznych dzieci, jak i dla 18-latków. W tych działaniach wspiera księdza kanonika Rada Duszpasterska, w skład której wchodzą Małgorzata Anioła (Sierakówko), Iwona Chmielewska (Lipa), Violetta Figiel (Lipa), Grażyna Foedke (Łaszczewiec), Zbigniew Juszczak (Dąbrówka Ludomska), Hanna Kalupa (Sierakówko), Bernadeta Kozłowska (Ludomy), Stanisław Mantaj (Ludomy), Justyna Mirek (Gorzewo), Jacek Nowaczyk (Gorzewo), Jerzy Rudzki (Ludomy), Katarzyna Steinke (Ludomki), Ewa Wolińska (Orłowo), Renata Wolska (Ludomy).

Podobne artykuły