Dudziarskie kolędowanie

POŁAJEWO. Dudy to znany od wieków ludowy instrument dęty. Instrument ten najczęściej kojarzony z kulturą góralską w przeszłości był stałym elementem każdej kapeli, także w Wielkopolsce.

W nawiązaniu do tej  staropolskiej tradycji co roku w Połajewie organizowany jest przegląd dudziarski.

Imprezę wspólnymi siłami organizują: parafia pw. św. Michała Archanioła w Połajewie, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu oraz władze gminy Połajewo.  Pomysłodawcą tego przeglądu i stałym członkiem grupy organizującej kolędowanie dudziarzy jest Janusz Jaskólski,  kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

W niedzielę 21  stycznia dudziarze przybyli do Połajewa już  siódmy raz z rzędu. Tym razem zaprezentowało się 6 kapel: „Hania Rybka i Przyjaciele” z Zakopanego, Kapela Morawska „Gajdosze z Kopanic” Bohumila Gabrhela, Wielkopolska Kapela Ludowa „Zbąszyniacy” Jana Prządki ze Zbąszynia, Kapela Dudziarska „Wisieloki” Michała Umławskiego z Rawicza-Szymanowa, Młodzieżowa Kapela Dudziarska z Połajewa oraz Orkiestra Dęta GOK w Połajewie.

Niezwykłą, bo uświetnioną  muzykowaniem dudziarzy, Mszę Świętą celebrował Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek. Jak co roku  tak i tym razem kościół Świętego Michała Archanioła wypełniony  był po brzegi, a wierni z przyjemnością i zainteresowaniem wsłuchiwali się w pastorałki i kolędy wygrywane na dudach i kozłach z różnych stron Polski. Po zakończeniu mszy kolorowy korowód kolędników przemieścił się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie  występy były kontynuowane aż do godziny 16.

Podobne artykuły