Święto Powstańców

ROGOŹNO. Tradycją Szkoły Podstawowej nr 3 stał się zwyczaj obchodów święta Patrona szkoły – Powstańców Wielkopolskich.

Znajomość wydarzeń związanych z  Powstaniem jest tym bardziej ważną, że ten czyn zbrojny został zapisany również w historii Ziemi Rogozińskiej. Wielu tutejszych mieszkańców brało w nich czynny udział. Żaden powstaniec już dzisiaj nie żyje, jednak pozostały rodziny. Niejeden uczeń jest potomkiem powstańca, dlatego temat ten wywodzący się z niejednej rodziny, bliski jest wielu rogoźnianom.

Tegoroczne obchody Święta Patrona szkoły odbyły się w miniony piątek a głównym jego punktem była uroczysty apel i program przygotowany przez uczniów przypominający wydarzenia sprzed 89 lat. Uczestników zachwyciła liryczna pieśń Marty Złoch z klasy V i świetnie do niego dopasowana scenografia – grób, znicz i białe krzyże. W

 tym dniu szkoła gościła przedstawicieli Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie, którzy opowiadali o obyczajach panujących na terenach Wielkopolski od zarania dziejów. Prezentowali stroje i tańce regionalne oraz instrumenty muzyczne, jakimi posługiwano się w czasach bardzo odległych.

Każda klasa mogła też uzyskać dodatkowe punkty w ramach konkursu o miano Super Klasy przypinając do swojego stroju element patriotyczny – biało czerwone wstążeczki, tarcze z nr 3, biało czerwone chusty czy żółte krawaty. Punkty uzyskały również klasy, które wykonały plakaty promujące szkołę a wcześniej stroiki świąteczne.

Podobne artykuły