Na 60-lecie Ludowych Zespołów Sportowych

POWIAT OBORNICKI. W tym roku Ludowe Zespoły Sportowe obchodzą swoje 60-lecie. Ich historia została zapisana tysiącami imprez sportowych i turystycznych, rekordami sportowymi, tytułami mistrzów krajowych, europejskich i światowych imprez sportowych.

Nie można zapomnieć o setkach tysięcy znanych i bezimiennych dziewcząt oraz chłopców, nauczycieli, trenerów i instruktorów a także działaczy Ludowych Zespołów Sportowych, którzy w ciągu minionych sześćdziesięciu lat uprawiali i popularyzowali sport, turystykę i krajoznawstwo w środowisku wiejskim na terenie całej Wielkopolski.

11 listopada w Solcu koło Środy Wielkopolskiej odbyły się obchody 60-lecia LZS, w których uczestniczyły władze województwa wielkopolskiego oraz przewodniczący WZ LZS, poseł na Sejm Tadeusz Tomaszewski. Wręczali medale i odznaczenia wyróżniającym się działaczom i sportowcom.

Z powiatu obornickiego wyróżniono Henryka Polaszka.

Pan Henryk jest działaczem sportowym, który przyczynił się do reaktywacji Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie obornickim. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu i przy współfinansowaniu z kasy powiatu obornickiego odbyło się wiele imprez na poziomie powiatów i województwa. Mogło wziąć w nich udział około dwa tysiące dzieci i młodzieży z naszego rejonu.

Należy tu wspomnieć o osiągnięciach tych młodych ludzi: II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Powiatów Województwa Wielkopolskiego w tenisie stołowym, II miejsce w zawodach jeździeckich o Puchar Marszałka Wielkopolski w skokach przez przeszkody zajął OJ Europejczyk z Rogoźna.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że warto tak, jak Henryk Polaszek inspirować dzieci i młodzież do podjęcia nowych wyzwań i działań, które przyczynią się w następstwie do rozwoju sportu w środowiskach wiejskich oraz zachęcą kolejnych młodych ludzi do czynnego uprawiania sportu. Sportowa rywalizacja, idea walki w duchu fair play i zdrowy tryb życia, to swoisty kapitał procentujący przez całe życie. Sport wiejski jest też doskonałą formą integracji dzieci i młodzieży, pozwalającą poznać jej własne możliwości i uczyć się pokonywać trudności.

Możemy być spokojni o dalszy rozwój LZS-ów. Ich gorącym promotorem i działaczem jest wicestarosta obornicki Przemysław Gronostaj. Udowodnił on już swym zapałem i działaniem, że można wiejski sport postawić na wysokim poziomie i uczynić go alternatywą dla młodych ludzi. Teraz ma jeszcze więcej możliwości a i zapału mu bez wątpienia wystarczy.

Podobne artykuły