Montaż fontanny na Rynku a potem jeszcze zieleń

OBORNIKI. Coraz bliżej do końca montażu kolejnego elementu zdobiącego obornicki Rynek, czyli fontanny. Jej wykonawcą jest firma Watersystem z miejscowości Zakręt. Niecka fontanny została już „wyrobiona” w nawierzchni. Z pięciu dysz pieniących, czyli jednej umieszczonej centralnie i czterech bocznych, będą biły malejące i rosnące strumienie wody. Charakterystyczną cechą fontanny będzie efekt naprzemiennego włączania i wyłączania strumieni z 5-20 sekundowym zatrzymaniem. Całość będzie podświetlona reflektorami podwodnymi i sterowana elektronicznie.

Na krawędziach brukowej niecki znajdzie się miejsce dla stada gołębi wyrzeźbionych z granitu przez pana Niedźwiedzia z Rogoźna.

Tu może warto przypomnieć, że prace modernizacyjne płyty Rynku zaczęły się 24 lipca przekazaniem placu budowy i trwały do 31 października. Wykonywały je trzy firmy: Zakład Remontowo Budowlany Henryka Larka z Obornik, Zakład Kamieniarsko-Budowlany z miejscowości Mizerna, której właścicielem jest Józef Ptaszek oraz spółka S. Krzystoń, G. Bańko „Ariston” z Nowego Targu

Restauracja Rynku polegała na przywróceniu pierwotnego wyglądu płyty sprzed przebudowy z lat 70-tych XX wieku, kiedy to rozebrano istniejący wówczas średniowieczny bruk kamienny i zastąpiono go płytkami ceglano-żwirowymi stosowanymi w budynkach inwentarskich. Remont objął również demontaż istniejącej fontanny z szarego betonu wraz z jej kamienną obudową oraz brodzikami. Ponadto płyta Rynku została obniżona ok. 10 cm w stosunku do stanu sprzed remontu. Ułożono na niej nową nawierzchnię z kostki kamienno-bazaltowej i granitowej o grubości 10-13 cm., w którą wbudowane zostały tablice pamiątkowe wykonane z mosiądzu. Aby ograniczyć wjazd na płytę, wydzielono miejsca parkingowe słupkami żeliwnymi oraz granitowymi o fakturze groszkowej.

Podczas prowadzenia prac remontowych, archeolodzy odkryli na Rynku liczne ślady prastarych kultur. Ranga tych znalezisk jest porównywalna do tych z rejonu Gniezna oraz Ostrowa Tumskiego. Natrafiono tu na skorupy naczyń z okresu średniowiecza, pozostałości po palenisku i fragmenty kamiennej konstrukcji. Odkryto, iż na Rynku znajdował się kopułkowy piec do wypalania naczyń glinianych datowany na XV wiek, o czym mielimy już okazję pisać.

Obecnie otoczony stylowymi kamienicami Rynek ma 107,5 metra długości i 87,5 szerokości. W jego centralnym punkcie znajduje się pomnik Jana Pawła II, który powstał w 2005 r., jako hołd złożony przez mieszkańców Obornik Ojcu Świętemu.

Władze Obornik prowadzą rozmowy z obornickimi restauratorami w sprawie usadowienia na Rynku letniej kawiarni. Jak na razie jednak z powodu braku chętnych, bezskutecznie.

Remont nawierzchni jeszcze się nie skończył, poinformował nas Bogdan Bukowski. W możliwie najszybszym czasie zostaną wymienione nawierzchnie chodników, których zniszczone płytki wymagają naprawy. Ich miejsce zajmie starobruk. Rynek za sprawą lamp ułożonych w płycie wygląda szczególnie wieczorem interesująco. Wiosną ozdobi go ponadto zieleń, która zostanie tam ustawiona w odpowiednich pojemnikach. Na to jednak trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Podobne artykuły