Pomnik w Połajewie

POŁAJEWO. W niedzielę 22 października przypada 50 -ta rocznica śmierci arcybiskupa Walentego Dymka, który wywodził się z Połajewa.  Z tej okazji mieszkańcy wsi postanowili ufundować z dobrowolnych ofiar wiernych i hojnych sponsorów pomnik słynnego dostojnika kościoła.

Monument przywieziono na przykościelny plac trzy tygodnie przed planowanymi obchodami rocznicy śmierci. Na cokole zamontowana zostanie pamiątkowa tablica, zaś dojście do kościoła wykładane jest kostką wykonaną z tego samego kamienia, co pomnik.

Obchody rocznicy śmierci wybitnego połajewianina przewidziano na sobotę 21 października. Tego dnia o godz. 17 odprawiona zostanie uroczysta msza święta z udziałem najznamienitszych dostojników kościelnych naszej archidiecezji, w tym arcybiskupa metropolity.

Swój udział w uroczystościach potwierdziło już blisko 150 osób, świeckich i duchownych.

Dla społeczności Połajewa będzie to niezwykle ważny i uroczysty moment  – odsłonięcie pomnika upamiętni dokonania wybitnego mieszkańca tej ziemi. Pomnik Walentego Dymka stoi już na poznańskim Sołaczu. Ten w Połajewie będzie drugim, ale pierwszym, gdzie odtworzona została cała sylwetka arcybiskupa.

Podobne artykuły