Jubileuszowy Rajd Mickiewiczowskim Szlakiem

OBJEZIERZE. Przypomnienie pobytu Adama Mickiewicza w Wielkopolsce oraz popularyzacja turystyki pieszej i rowerowej, to główne cele  rajdu, jaki odbywa się od 25 lat na trasie z Obornik do Objezierza.

Tegoroczną jubileuszową edycję przygotowano ze szczególną starannością. Sztab organizacyjny z Henrykiem Schillerem, Zygmuntem Dyczkowskim i Romanem Ostrowskim na czele wspomagany przez powiatowe i gminne władze samorządowe oraz Zrzeszenie LZS swoją pracę rozpoczął już w czerwcu. Przez okres lata został dopracowany regulamin, wytyczono też nowe trasy, by 30 września na starcie przy szkole podstawowej nr 3 w Obornikach można było powitać ponad tysiąc uczestników.

Tutaj  drużyny brały udział w konkursie wiedzy o Mickiewiczu i Obornikach. Oceniano również prace plastyczne na temat "Bohaterowie utworów Mickiewicza".  Następnie poszczególne grupy wyruszyły w drogę pieszo lub na rowerach. Jedna z ciekawszych tras wiodła przez Rożnowo, Łukowo i Oborniki do Objezierza.

W Rożnowie można było odwiedzić grób i izbę pamięci Franciszka Mickiewicza (brata Adama) znajdującą się w tutejszym Zespole Szkół, zaś w Łukowie  w którym nasz wieszcz spędzał święta Bożego Narodzenia (1831 roku) zobaczyć drewniany kościół stanowiący zabytek architektury sakralnej. Kolejnym przystankiem była biblioteka publiczna z ekspozycją malarstwa.

Jednak najwięcej atrakcji czekało na mecie w objezierskim parku administrowanym przez Zespół Szkół. Tutaj przygotowano pokazy motocrossowców, ratownictwa medycznego i przeciwpożarowe, były występy zespołu folklorystycznego "Objezierze" oraz tańca współczesnego a także mini festiwal piosenki rajdowej. Rajdowcy mogli się wykazać sprawnością uczestnicząc w konkursach żółwiej jazdy na rowerze i wielu innych. Dla zregenerowania sił wszystkim uczestnikom zapewniono napoje i kiełbaski z grilla. Dopisała też pogoda, co bez wątpienia miało decydujący wpływ na tak liczny udział dzieci i młodzieży.

Podczas ceremonii zakończenia startujące ekipy zostały uhonorowane dyplomami i pucharami. Dla najlepszych drużyn biorących udział  w rywalizacji o Puchar Marszałka Wielkopolski były dodatkowe nagrody. W konkursie na najładniej przystrojony rower zwyciężyła uczennica SP 3 Oborniki, za co została obdarowana nowym rowerem ufundowanym przez firmę Saiko Janusza Kowalskiego, byłego mistrza świata w kolarstwie szosowym. Z okazji małego jubileuszu organizatorzy wręczyli specjalnie przygotowane medale z wizerunkiem Mickiewicza wszystkim osobom, które wspierają tą imprezę. Medal dla inicjatora, nie żyjącego już Kazimierza Kosmowskiego, odebrała wnuczka.

Podobne artykuły