Dożynki z dopłatą do wieńców

POŁAJEWO. W niedzielę 20 sierpnia w gminie Połajewo obchodzono święto plonów.

Tegoroczne dożynki odbyły się tradycyjnie na scenie plenerowej w połajewskim parku. Uroczystości rozpoczęła msza św. koncelebrowana, której przewodzili proboszcz Maksymilian Kamza z parafii pw. św. Andrzeja w Boruszynie oraz proboszcz miejscowej parafii pw. św. Michała Archanioła. W trakcie Eucharystii można było podziwiać przepiękne wieńce ustawione na ołtarzu – efekt pracy wielu osób chętnych podtrzymywać tradycję i tworzyć niepowtarzalne kompozycje z tegorocznych zbóż. Po mszy barwny korowód mieszkańców gminy, zaproszonych gości i wykonawców prowadzony przez Obornicką Orkiestrę Dętą pod batutą Krzysztofa Warguły przemaszerował do parku na dalszą część obchodów gminnego święta plonów.

Po odśpiewaniu hymnu i otwarciu dożynek zabrzmiał hejnał wieńcowy w wykonaniu Towarzystwa Śpiewu im. św. Cecylii z Połajewa. Chór towarzyszył zarówno delegacjom wieńcowym w składaniu efektów pracy poszczególnych sołectw pod sceną, jak i ceremonii przekazania chleba gospodarzowi dożynek przez starostów niedzielnego święta. Obowiązki starościny pełniła tego dnia Ewa Grabarz z Połajewa, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo na 33 hektarach, zaś starostą był radny Tomasz Anioła gospodarzący na 18 hektarach w Sierakówku. Wójt Stanisław Pochyluk podziękował za symboliczne dary, rolnikom za ich pracę i wszystkim za zaangażowanym w organizację święta.

Po wystąpieniu wójta rozpoczęła się część artystyczna, w której publiczność mogła zobaczyć obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu folklorystycznego Maniewiacy z Maniewa, posłuchać duetu MeLBa z Lubasza oraz podziwiać występy Obornickiej Orkiestry Dętej z zespołem Tamburmajorek i młodszą grupą choreograficzną Smerfetki.

W konkursie wieńców pierwsze miejsce zdobył wieniec z Młynkowa, zdobywcą drugiego była kompozycja z Połajewa, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale mieszkańcom Krosina. Zarówno wyróżnione sołectwa, jak i wszystkie wieńce, które zostały tego dnia przyniesione do parku nagrodzono dość znacznymi kwotami pieniężnymi. Fundatorem nagród był Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, zaś do pierwszej nagrody sumę stu złotych dołożył proboszcz parafii w Połajewie. Równie szlachetnie postąpił proboszcz boruszyńskiej parafii dokładając tę samą kwotę do drugiej nagrody. I tak praca zaangażowanych w to święto osób została doceniona zarówno przez władzę świecką, jak i kościelną.

Ostatnim punktem programu było losowanie nagród loterii fantowej. Nagrody przekazali przedsiębiorcy i właściciele punktów usługowo-handlowych z terenu gminy. Tuż przed losowaniem dla publiczności wystąpił gawędziarz Mieczysław Góra z Sokołowa Budzyńskiego. Imprezę zakończyło losowanie nagrody głównej, którą był rower górski. Na dożynkowej zabawie tanecznej, która rozpoczęła się o 20.00 przygrywał zespół Delix a bawiących się aż trudno było policzyć.

Podobne artykuły