Najstarsza w gminie

OSOWO STARE. Pani Anna Tomczak z Osowa Starego jest bez wątpienia najstarszą mieszkanka gminy Oborniki. Właśnie zaczęła 103 rok życia.

Jej wygląd, forma fizyczna i sprawność umysłowa mogą być przedmiotem zazdrości dla osób o wiele dziesiątków lat od niej młodszych. Pani Anna ma doskonałą pamięć, włada nadal dwoma językami, chętnie śpiewa i deklamuje. Pochodzi z długo-wiecznej rodziny. Choć jej liczne rodzeństwo już ją opuściło, wszyscy zmarli po 90 roku życia. Ukończyła niemiecką szkołę, bo była jedyną szkołą w okolicach Orłowa, gdzie mieszkała z rodzicami. Nazywano ją tam Kleine Ania (mała Ania), bo była bardzo szczupła. Taka już została.

Pracowałam na roli niemal od dziecka. Żyliśmy w biedzie, trzeba było wiele pracować, wspomina. Urodziła pięcioro dzieci. Doczekała się15 wnuków i 27 prawnuków. Wdową została 58 lat temu, ale zawsze sobie jakoś radziła. Jej doskonała kondycja fizyczna zadziwia wszystkich. Rozmawiając niegdyś z jej lekarką rodzinną dowiedzieliśmy się, że jej jeszcze nie poznała. Do lekarzy nie chodzę, bo jestem zawsze zdrowa – tłumaczy pani Anna.

Od 1932 roku mieszka w Osowie Starym. Teraz z 72-letnim synem Witoldem i jego córką Katarzyną, jej mężem oraz czterema wnukami. Dom stoi na uboczu wśród pól. Cisza i świeże powietrze są dla niej, jak twierdzi, lekarstwem na wszystko.

O jubilatce pamiętały władze Obornik. Anna Rydzewska wraz z Bogdanem Bukowskim odwiedzili sędziwą mieszkankę gminy, by wręczyć jej kwiaty, życzyć dalszych lat w zdrowiu i obdarować koszem owoców. Przy kawie i wspomnieniach pani Anna Tomczak zapewniła burmistrz Obornik, że Anny należą do najbardziej długowiecznych, co Anna Rydzewska przyjęła ze zrozumiałym zadowoleniem.

Najstarsza mieszkanka Ziemi Obornickiej zaprosiła już teraz gości na kolejne urodziny a do życzeń urodzinowych przyłączyła się także i nasza redakcja

Podobne artykuły