Jest już obwodnica

GMINA OBORNIKI.  Dobiega już końca utwardzanie ulicy Cmentarnej w Rożnowie. Jest ona przebudowywana w ramach wsparcia finansowego przekazanego gminie Oborniki przez Urząd Marszałkowski na ochronę wiejskich dróg gruntowych. Będzie teraz ważnym elementem realizacji objazdu Obornik po stronie północno-wschodniej. Dzięki tej budowie, kierowca jadący od strony Piły, będzie mógł skręcić na wysokości Kowanówka do Rożnowa i jadąc dalej asfaltem dotrzeć do Łukowa omijając Oborniki.

Na ostatniej stronie Gazety publikujemy mapę, jak w czasie robót na ulicy Staszica i związanych z nią korków, najłatwiej objechać Oborniki.

Jest też w całej historii element śmieszny, związany z naszą kabaretową polską rzeczywistością. Niełatwo trafić jadącemu szosą od strony Rogoźna na początek nowej obwodnicy. Nie dociera ona bowiem do 11. Ostatnie trzydzieści metrów pozostało nieutwardzone.

Nie zgodził się na utwardzenie tych ostatnich trzydziestu metrów drogi właściciel drogi krajowej – czyli rząd przez swoje instytucje – tłumacząc to koniecznością przebudowy skrzyżowania jedenastki z Cmentarną w Rożnowie i jej przedłużeniem Sosnową w Kowanówku. Nie ma on na ten cel pieniędzy. Cmentarna zacznie się, lub skończy, jak kto woli, na wysokości torów. Do szosy zostanie zaledwie kilkadziesiąt metrów. Być może i owe metry kiedyś powstaną.

Objazd jest ważnym elementem sieci drogowej, nie bez znaczenia w przypadku awarii na wjeździe do miasta. Będzie go można objechać bezpiecznie nie tracąc czasu.

Objazd docenili już miejscowi kierowcy, gdy zamiast stać w długich korkach na Staszica, docierali do centrum przez Rożnowo  i Łukowo.  Również z centrum Obornik w kierunku Rogoźna wielu znających ten objazd kierowców z niego już skorzystało. Zarówno oddana przed kilkunastoma miesiącami droga Łukowo-Rożnowo, jak i ulica Cmentarna w Rożnowie są równe, choć nieco wąskie.

Z nowej obwodnicy, choć jest to nazwa mocno jeszcze na wyrost, będą cieszyć się głównie mieszkańcy Rożnowa i Kowanówka, którzy zechcą udać się w kierunku Murowanej Gośliny.

Podobne artykuły