Zasadzono dąb papieski

DĄBRÓWKA LEŚNA. Z okazji 80-lecia Lasów Państwowych delegacja polskich leśników odwiedziła w Stolicy Piotrowej papieża Jana Pawła II. Przywieźli ze sobą kosz z 500 żołędziami. Pochodziły one z najstarszego w Polsce i jednego z najstarszych w Europie dębu szypułkowego zwanego „Chrobrym” a rosnącego w lasach pod Szprotawą.

Ojciec Święty pobłogosławił żołędzie wyrażając przy tym nadzieję, że kiedyś wyrosną z nich potężne dęby. Czas mijał i z żołędzi wyhodowano okazałe sadzonki. Gdy były gotowe do samodzielnego życia, rozesłano je do 480 polskich nadleśnictw. Sadzonka z numerem 276 trafiła do Obornik.

W środę 26 kwietnia posadzono ją przed budynkiem nadleśnictwa w Dąbrówce Leśnej. Ceremonii sadzenia dębu papieskiego towarzyszyli miedzy innymi burmistrz Anna Rydzewska z zastępcami, komendant policji Wojciech Spychała, szef Prokuratury Rejonowej Jarosław Lewicki, księża dekanatu obornickiego i liczne grono leśników.

Gdy sygnalista zagrał „powitanie” i „zbiórkę” nadleśniczy Włodzimierz Kowal powitał szacownych gości a jego zastępca Kwiryn Naparty wyjaśnił w paru zdaniach cel zgromadzenia się przy pamiątkowym głazie z tablicą informującą o rosnącym obok dębie.

Nim drzewko trafiło jednak do ziemi, Marcin Pelcner i Artur Stawicki włożyli kopię certyfikatu gwarantującego autentyczność dębu papieskiego do specjalnej metalowej tuby, a następnie zakopali ją obok drzewka.

To posadziły wspólnie panie burmistrz i sołtys Dąbrówki Leśnej. Asystował im przy tym gospodarz nadleśnictwa i proboszcz miejscowej parafii ksiądz Zbigniew Urny. Pobłogosławił on drzewko i dzieło zasadzenia go ku wiecznej pamięci Ojca Świętego. Po ceremonii goście spotkali się na kawie i rozmowie w pięknej i bogato wyposażonej w trofea oraz eksponaty sali edukacyjnej w gmachu obornickiego Nadleśnictwa.

Dąb papieski będzie rósł i mężniał pod troskliwą opieką leśników. Gdy Jan Paweł II odszedł już do domu Ojca, dąb będzie na wieki nosił jego imię i przypominał jego postać, silną i wieczną, jak na potomka „Chrobrego” przystało.

Podobne artykuły