Wyjątkowe święto

POWIAT OBORNICKI. Dzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowym świętem i zdecydowanie rodzinnym. Tego dnia łączymy się z tymi, którzy już odeszli. Odwiedzający ich groby odwiedzają też wzajem i siebie. Tego dnia każdy znajduje wreszcie na to czas.

W przedpołudnie ruch na cmentarzach był raczej niewielki. Przychodzących było tym więcej, im bliżej było do mszy świętych odprawianych tego dnia na cmentarzach. Około godziny 14 trudno było już znaleźć miejsce na parkingu. Plac przy ryczywolskiej nekropolii zamienił się w ogromny parking. Mimo wzmożonego ruchu aut i pieszych nie było żadnych problemów z komunikacją, bowiem na wszystko oko mieli policjanci. Bardzo uroczyście przebiegała msza w Rogoźnie. Choć wiernych przyszło tam zdecydowanie mniej niż w Ryczywole, to oprawa jej była dostojniejsza.

W Obornikach jak zwykle było tłocznie nie tylko podczas mszy. Tam również dzięki pracy policji ruch był możliwie płynny. Ciasny ponad miarę i zdrowy rozsądek cmentarz składa się już niemal z samych grobów, nie pozostawiając wiele miejsca dla odwiedzających. Zupełnie inaczej było na cmentarzu przy ulicy Gołaszyńskiej. Tamtejszy cmentarz jest rodzajem parku. Rozpostarty na dużej powierzchni, przestronny i nie ma na nim mowy o tłoku. Kwiaty i znicze znalazły się nie tylko na grobach najbliższych, ale i na symbolicznych mogiłach powstańców oraz pomordowanych w czasie II Wojny Światowej.

Wyjątkowość Święta Zmarłych najbardziej odczuwa się po zapadnięciu zmierzchu. Rozmigotane światełkami zniczy cmentarze, tajemnicze i ukwiecone stają się sanktuariami pamięci po tych, których już miedzy nami nie ma.

Podobne artykuły