Pomnik zdaniem oborniczan

OBORNIKI. Pomnik Jana Pawła II stał się już częścią historii miasta. Wciąż przyciąga wielu wiernych pokazując, jak wielkie było zapotrzebowanie na choćby symboliczny kontakt z papieżem. Świeże kwiaty i tysiące zniczy świadczą o potrzebie oborniczan obcowania z Wielkim Polakiem. Pracownicy PGKiM codziennie wywożą spod pomnika trzy do czterech worków wypalonych zniczy a na bruku wciąż płoną setki nowych.

Nie ma niemal dnia, aby pod pomnikiem nie można było zobaczyć grupy dzieci lub młodzieży odwiedzających Ojca Świętego w asyście nauczyciela lub księdza. Odnotowaliśmy też, że nie widać już na rynku siedzących tam zwykle piwoszy.

Podczas ulicznej sondy pytaliśmy mieszkańców gminy o to, co myślą o obornickim pomniku Jana Pawła II? Pojawiały się różne opinie, a my odnotowaliśmy te skrajnie różne. Jako najszczersze uznaliśmy te podpisane imieniem i nazwiskiem:

Pani Maria Czajkowska (mieszka przy Rynku): To jest piękne. Bar/dzo mi się podoba. To jest coś najpiękniejszego. Ten pomnik zmienił oblicze miasta.

Pani Małgorzata Jankowiak (Dąbrówka Leśna): Pomijając kwestie subiektywne – co do wyglądu i rozmiarów pomnika, uważam, że jednak nie w tym miejscu powinien stać – zdecydowanie w innym. Myślę, że to miejsce przy kościele Miłosierdzia Bożego bardziej by odpowiadało niż Rynek w tej formie. Powiem też, że całość jest fajnie zaprojektowana, tylko sama postać papieża jest według mnie niepodobna do Jana Pawła II- brakuje tych charakterystycznych cech twarzy i postury naszego papieża.

Pani Aleksandra Ostrowska (Uścikowo): Podoba mi się ta figura. Myślę, że usytuowanie pomnika właśnie na Rynku było właściwym posunięciem, gdyż tutaj jest on zawsze dostępny dla wszystkich,a nie tylko dla bywalców poszczególnych parafii.

Iza i Łukasz (opinia nastolatków): Nam wydaje się, że ten pomnik nie powinien stać na Rynku, bo różni ludzie przy nim siadają i piją piwo i w ogóle. Myślę, że pomnik powinien stać przy którymś z obornickich kościołów. Poza tym, jeśli już pomnik musi stać na Rynku to właściwsze byłoby ustawienie w stronę kościoła, figura powinna stać bliżej jezdni, aby wjeżdżający do miasta widzieli posąg zwrócony twarzą do nich.

Znana nam osobiście pani J. pragnąca jednak pozostać anonimowa: Tak dla pomnika. Z tego co słyszałam, początkowo ludzie buntowali się na kierunek ustawienie papieża, ale później po przemyśleniu widać, że nawet na Boże Ciało ten papież stałby tyłem do wszystkich. Uważam, że jest to przepiękny pomnik, a usytuowanie go w tym miejscu to jak najbardziej trafnie podjęta decyzja.

Podobne artykuły