Pomiędzy Ryczywołem a Bad Munder

RYCZYWÓŁ. Rozwijająca się od 2004 roku współpraca pomiędzy Abraham Lincoln Realschule w Bad Munder a Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole może być powodem do zadowolenia dla wszystkich biorących w niej udział. Szczególny powód do satysfakcji ma inicjator tej współpracy Jochen Krehnke Wymiana szkolna pomiędzy Bad Munder a Ryczywołem obejmuje rekordową liczbę osób, nie mając sobie równej w całym powiecie obornickim. Nie ma porównania także zaangażowanie i poziom przygotowań.

W pierwszej połowie października w Bad Munder przebywała grupa gimnazjalistów z Ryczywołu. Towarzyszyły im panie Iwona Kowalska, Justyna Polcyn oraz tłumaczki Brygida Marszał i Beata Tadla. Wszyscy zamieszkali w domach uczestników mającej miejsce w kwietniu pierwszej wymianie w Ryczywole.

Zwiedzano nie tylko zaprzyjaźnioną szkołę w Bad Munder, ale i okoliczne miasta: Hameln, Springe i Hanower. W ramach Roku Polskiego w Niemczech organizatorzy zadbali również o obecność gości z Ryczywołu w mediach. W miejscowej gazecie codziennej Deister Anzeiger Bad Munder ukazały się trzy artykuły zaopatrzone w liczne zdjęcia i wypowiedzi ryczywolskich gimnazjalistów.

Podróż do Bad Munder dostarczyła jej uczestnikom wielu wartościowych wrażeń, przyczyniając się do dalszego zacieśniania więzów przyjaźni pomiędzy wspomnianymi szkołami. Warto też dodać, że wymiana została wsparta ze środków Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Podobne artykuły