Ćwierćwiecze kaplicy

MŁYNKOWO. Kaplicę pod wezwaniem Św. Rodziny w Młynkowie wyświęcono 20 października 1980 roku. Tego dnia ówczesny proboszcz ksiądz Bolesław Szmania spełnił jedno ze swoich wielkich marzeń.

Kaplica wybudowana w owym czasie nie była obiektem okazałym, a jej przeznaczenie określał jedynie wmurowany nad drzwiami wejściowymi krzyż z cegieł. Niemniej Kościół to przede wszystkim ludzie, a ci w Młynkowie czuli się wtedy wspaniale, mieli własny Dom Boży. Mijały lata, przychodzili kolejni proboszczowie, ks. kanonik Jerzy Stachowiak, po nim ks. Stanisław Kaczmarek. Obecnie proboszczem jest ks. Maksymilian Kamza.

Między innymi z jego to inicjatywy, 20 października, dokładnie dwadzieścia pięć lat po pamiętnej dacie, w Kaplicy odbyła się wyjątkowa msza święta. Prowadzili ją czterej księża, trzej wyżej wymienieni proboszczowie oraz ks. Roman Ratajczak proboszcz parafii w Połajewie. Obecni byli licznie zaproszeni goście, między innymi wójt gminy Stanisław Pochyluk, dyrektorzy szkół z terenu parafii oraz oczywiście mieszkańcy.

Po mszy św. w domu kultury odbyła się kolejna część uroczystości 25-lecia wyświęcenia kaplicy. Widowisko prowadzili Janusz Rajek i Lucyna Frieske. W niezwykłej atmosferze zgromadzeni widzowie zobaczyli spektakl składający się ze słowa, obrazu i dźwięku. Recytowano wiersze, czytane były fragmenty Pisma Św. Zaprezentowano również krótki film o parafii w Boruszynie, a pokazy zdjęć oraz muzyka towarzysząca całości stworzyły klimat wspomnień i wzruszenia. Spektakl zakończyła prezentacja projektu nowej kaplicy, który przygotował architekt pana Czesław Filoda z Czarnkowa.

Przebudowa nadszarpniętej działaniem czasu kaplicy planowana jest już od lat. Dzięki tej prezentacji mieszkańcy Młynkowa pierwszy raz mieli okazję zobaczyć, jak będzie wyglądał ich Dom Boży po remoncie. Wieczór wspomnień i planów zakończył się wspólną kolacją.

Podobne artykuły