Połajewskie dożynki

POŁAJEWO. 28 sierpnia w Połajewie odbyły się gminne uroczystości dożynkowe. Zaraz po mszy św. korowód dożynkowy ruszył spod kościoła do swego docelowego punktu, jakim był miejscowy stadion. Rytmu całemu przemarszowi nadawały, idące za pierwszym powozem, dziewczęta z „Pa Marsze” z Rogoźna, wspierane muzycznie przez orkiestrę dętą z Krzyża i Kapelę Dudziarską z Połajewa. Nad przebiegiem ruchu drogowego czuwały dwa patrole policyjne, dzięki czemu wszyscy uczestnicy bezpiecznie dotarli na miejsce uroczystości.

W tym roku to pan Andrzej Surmela był tym, komu w zaszczycie przypadło uroczyste otwarcie dożynek. Po burzy oklasków, licznie zgromadzona publiczność wysłuchała dwóch piosenek w wykonaniu chóru „Cecylia” z Połajewa. Po tej krótkiej części artystycznej przyszła kolej na bodaj najważniejszy z dożynkowych obrządków, a mianowicie na przekazanie tradycyjnego bochna chleba z tegorocznych zbiorów.

Pan Janusz Rajek, będący radnym oraz sołtysem wsi Młynkowo został tegorocznym starostą i wraz ze starościną, Joanną Nowak z Przybychowa, złożyli bochen na ręce wójta Stanisława Pochyluka.

Po przemówieniu wójta Połajewa, rozpoczęła się prawdziwa uczta dla oczu i uszu w postaci długiego ciągu występów artystycznych. Panie wraz z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Połajewie przygotowały dwa wiersze, piosenkę w wykonaniu Angeliki Wassel oraz dwa tańce. Jednym z nich był krakowiak, a odtańczyła go grupa ubrana w krakowskie kostiumy.

Mieliśmy również okazję oglądać występ grupy teatralnej „Ziomale”, prezentujących dożynki w symboliczny sposób, a także ich układ choreograficzny „Powietrze”. Oba układy dziewczyny ćwiczyły pod czujnym okiem swej mentorki z GOK, pani Miłosławy Mazur. Kolejnym wspaniałym występem uraczyły publiczność wspomniane już dziewczęta z „Pa Marsze” wraz z prowadzącą je, panią Małgorzatą Lang. Pomimo wysokiego stopnia skomplikowania układów tanecznych, dziewczyny wykonywały wszystko z niebywałą wręcz synchronizacją. I nie ma się czemu dziwić. W dniach 9-11 września dziewczyny te będą reprezentować Polskę w Mistrzostwach Europy Marszonetek w Opolu. Nasza redakcja już w tej chwili życzy im wygranej i trzyma za nie kciuki.

Kolejnej porcji piosenek dostarczyły laureatki V Gminnego Festiwalu Piosenki. Agnieszka Szymańska zaśpiewała „Kawiarenki” i „Ja wysiadam” a Dagmara Grabicka piosenkę „Suliko”. Po krótkich koncertach Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej z Połajewa i orkiestry dętej z Krzyża, przyszedł czas na rozdanie nagród loterii fantowej. Jak to już tradycyjnie na dożynkach bywa, nagrodą główną był górski rower. Ostatnim występem, ale jakże długim, była gra zespołu „Retro” z Rogoźna, który to zapewnił miły podkład muzyczny do długiej zabawy tanecznej, wieńczącej uroczystość gminnych dożynek.

Podobne artykuły