Niepowodzenie termoizolacji

POWIAT OBORNICKI. Ogrzewanie Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie jest bodaj największą dolegliwością finansową powiatowej oświaty. Ogromny gmach z nieszczelnymi oknami i centralnym ogrzewaniem, pamiętającym jeszcze króla ćwieczka, pożera ogromne ilości opału.

Palić w przestarzałych kotłach trzeba również w niedziele i święta a nawet w wakacje, gdy szkoła pustoszeje, bowiem znajdujące się w gmachu mieszkania trzeba ogrzewać na okrągło przez cały sezon grzewczy.

Kres wysokim kosztom miała przynieść termoizolacja szkoły. Tą sprawą zajął się z werwą osobiście wicestarosta Kazimierz Zieliński. Znalazł względnie dogodną formę kredytowania tej inwestycji, a mowa tu o kwocie rzędu ponad 1 130 000 złotych, przekonał co do konieczności Radę Powiatu, a nie było to łatwe wobec i tak sporego zadłużania powiatu z powodu inwestycji okołoszpitalnej, na koniec wywalczył wszelkie opracowania i zaświadczenia, aby móc przystąpić do przetargu. Pierwszą turą był wybór firmy, która zechciałaby podjąć się jeszcze w sierpniu wymiany centralnego ogrzewania na nowoczesne i ekonomiczne.

Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma i to na dodatek z ofertą znacznie wyższą od maksymalnej, na jaką mogło się zgodzić starostwo, czyli więcej niż 413 100 złotych. – Nie ma wyjścia, gdybyśmy ogłosili drugi przetarg, to ewentualny zwycięzca wymieniałby centralne ogrzewanie jesienią i zimą, a to nie wchodzi w rachubę. W tej sytuacji musimy poczekać z tymi pracami do przyszłego roku, skwitował Kazimierz Zieliński niepowodzenie swych planów.

Pozostaje wciąż jeszcze sprawa wymiany okien, bowiem można to robić w korytarzach, nawet w czasie zajęć szkolnych. Pozostaje kwestia wyłonienia w drodze przetargu ich wykonawcy. Starostwo zaplanowało na ten cel wydać kwotę 717 260 złotych. Byłoby taniej, ale okna muszą być drewniane, bo tak nakazał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Gorzej, gdy i tu nie udało się wyłonić wykonawcy. Miejmy nadzieję, że chociaż tę część planów uda się doprowadzić do końca, bo opał na pewno w tym sezonie nie stanieje.

Podobne artykuły