Obornicka retrospekcja

OBORNIKI. Oborniki dawniej i dziś taki tytuł nosi wystawa fotograficzna zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy z okazji tegorocznych Dni Obornik. Wystawa składa się z dwóch części: Oborniki w dawnej fotografii – przygotowanej przez Ewę Jankowiak i Oborniki współczesne Jest takie miejsce… prezentującej zdjęcia autorstwa Henryka Wojtysiaka. Oprócz zdjęć prezentowane są także bogate zbiory biblioteki, tematycznie związane z miastem. Można tu zobaczyć m.in. ceramikę z miejscowymi zabytkami, rysunek Macieja Markiewicza, publikacje i materiały promocyjne dotyczące Obornik.

Wśród eksponatów na uwagę zasługuje książeczka do nabożeństwa zamordowanego w obozie koncentracyjnym księdza Szymańskiego Uroczystemu otwarciu 20 czerwca towarzyszył wieczorek poetycko-muzyczny, na którym swoje wiersze o Obornikach czytali autorzy: Barbara Zielińska (emer-ytowana nauczycielka w Przedszkolu Tik-Tak) oraz Henryk Wojtysiak (fotografik hobbysta). Podczas wernisażu odbył się także koncert skrzypaczki Darii Krzysztoń, której akompaniował Rafał Cichacki.

Zwiedzaniu wystawy towarzyszyła ogromna ilość wspomnień. Stojący przed fotografiami nie rzeko zastanawiali się nad tym – jakie to miejsce. Miej znający Oborniki dowiedzieli się ze zdjęć, że budynek przy ulicy Ogrodowej jest mykwą (żydowska łaźnia) a w obecnym gmachu PZU była przed laty restauracja. Wystawę Oborniki dawniej i dziś można oglądać w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy przy ul. Kopernika 10, do końca sierpnia.

Podobne artykuły