Z żydowską kulturą w Rogoźnie

ROGOŹNO. Wyjątkowe spotkanie z kulturą żydowską odbyło się w niedzielny wieczór w Rogoźnie na scenie ustawionej przed Muzeum. Mieszkańcy gminy mogli wysłuchać koncertu muzyki żydowskiej w wykonaniu rewelacyjnego Tria Taklamakan.

Istnieje ono od czerwca 1998 roku, Mimo klasycznego wykształcenia i składu, nie jest zespołem klasycznym, zespołowi bliższy jest folkowy rodzaj ekspresji. Trio nie jest jednak również zespołem folkowym. Ich styl można określić mianem: folkowy nurt muzyki klasycznej. Wśród muzycznych fascynacji grupy znajdują się żywiołowe czardasze, tango argentyńskie (tango nuevo), połamane rytmicznie tańce bałkańskie i pełne melancholii melodie klezmerskie w składzie Tria Taklamakan występują: Jan Romanowski (skrzypce), Michał Karasiewicz (fortepian) oraz Andrzej Trzeciak (wiolonczela). Kierownictwo muzyczne projektu objął Jan Romanowski.

Artyści zaprezentowali dobry, energetyczny koncert. Na ten program składały się utwory, które powstały podczas spotkań muzyki klasycznej z muzyką taneczną. Zwłaszcza wspomniane ogniste czardasze, namiętne tanga i tańce bałkańskie spodobały się rogozińskiej publiczności najbardziej. Nagradzano grających gromkimi brawami po każdym utworze. Po koncercie możemy śmiało napisać – niech żałują ci, którzy nie przyszli na Plac Karola Marcinkowskiego.

Podobne artykuły