Spacer po rezerwacie

STARCZANOWO. Jak co roku na przełomie zimy i wiosny w pięknym rezerwacie Śnieżycowy Jar (gmina Murowana Goślina) można spotkać wielu mieszkańców Obornik i Rogoźna. Spacerowiczów, przybywających tutaj samochodami, motorami lub nawet rowerami – przyciąga niewielki, ale uroczy kwiatek – śnieżyca wiosenna. Tym, którzy jeszcze nie zdołali dotrzeć do Starczanowa przypominamy, że śnieżyca niebawem przestanie kwitnąć i na kolejną wyprawę trzeba będzie poczekać przynajmniej rok.

Rezerwat Śnieżycowy Jar został utworzony w 1975 r. w celu zachowania i ochrony stanowiska masowego występującej na nizinach śnieżycy wiosennej. Administracyjnie leży na terenie leśnictwa Uchorowo – nadleśnictwo Łopuchówko, które obejmuje obszar 255 ha. W Polsce śnieżyca wiosenna występuje w Sudetach i w Karpatach wschodnich oraz rzadko w południowej części niżu. Występuje na żyznych glebach okresowo zalewanych przez wodę. Śnieżyca wiosenna podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Śnieżyczka jest rośliną cebulkową z rodziny amarylkowatych. Osiąga wysokość do 30 cm, z liśćmi szerokości do 1 cm. Łodyga ma zwykle jeden kwiat. Białe działki okwiatu z żółtawą plamą na szczycie, tworzą jednakowy zewnętrzny i wewnętrzny okółek. Szyjka słupka jest silnie maczugowato zgrubiała. Ten charakterystyczny dla Sudetów kwiatek upatrzył sobie wyjątkowe miejsce w Wielkopolsce.

Ogromne połacie kwitnącej śnieżycy wiosennej można podziwiać najczęściej w drugiej połowie marca w jarze znajdującym się na terenie lasów Nadleśnictwa Łopuchówko w pobliżu wsi Starczanowo. Okolice te urzekają malowniczością i rozmaitością gatunków drzew, ciekawym ukształtowaniem terenu oraz obfitością zwierzyny. Ze względu na przynależność do roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą, oraz unikatową wartość przyrodniczą stanowiska śnieżycy wiosennej, teren ten został objęty ścisłą ochroną. Nad brzegami strumienia wcinającego się głęboko w krawędź doliny Warty, utworzony został rezerwat florystyczny o powierzchni ponad 9 ha, któremu nadano nazwę Śnieżycowy Jar.

Podobne artykuły