Rogoźnianie w hołdzie Ojcu Świętemu

ROGOŹNO..

Mieszkańcy Rogoźna podobnie jak miliony Polaków w wielu innych miastach i miasteczkach, przez cały tydzień oddawali hołd zmarłemu papieżowi. W kościołach i kaplicach kapłani odprawiali specjalne msze święte, młodzież zorganizowała Biały Marsz po ulicach miasta, a domy, szkoły i urzędy przystrojono flagami z żałobnym kirem. Już w sobotę 2 kwietnia po godz. 22, a więc kilka chwil po tym, jak stacje telewizyjne poinformowały o śmierci Jana Pawła II, mieszkańcy Rogoźna zaczęli gromadzić się przed kościołami. Kapłani – ks. Proboszcz Eugeniusz Śliwa i ks. Marek otworzyli zamkniętą świątynię i odprawili mszę świętą. Przez cały tydzień w kościołach nie brakowało wiernych, wiele osób korzystało z możliwości przystąpienia do sakramentu spowiedzi i komunii świętej.

W czwartek wieczorem, po godzinie. 20 z Osiedla Przemysława wyruszył Biały Marsz przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego, w którym jednak wzięła udział młodzież ze wszystkich szkół. W strugach deszczu setki osób przeszły ulicami miasta oddając hołd i cześć Ojcu Świętemu.

W piątek 8 kwietnia, a więc w dzień pogrzebu papieża, w parafii św. Ducha odbyła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Procesja, na końcu której szli dwaj kapłani wkroczyła do kościoła. Następnie przewodniczący Rady Miejskiej Roman Szuberski odczytał uchwałę Rady Miejskiej poprzedniej kadencji, w której Janowi Pawłowi II nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rogoźna.

Nauczyciele i dyrektorzy z rogozińskich szkół, m.in. Robert Kornobis z LO czytali słowa Modlitwy Wiernych.

W sobotę przed południem natomiast wierni z obu parafii przeszli w procesji w kościoła św. Ducha do kościoła św. Wita, gdzie księża odprawili mszę.

Ponadto od środy 6 kwietnia w Kościele św. Wita w Rogoźnie wyłożono Księgę Kondolencyjną Pamięci Jana Pawła II, przygotowaną przez Muzeum Regionalne im. W.Dutkiewicz. Wpisów można było dokonywać do poniedziałku 11.kwietnia przed i po każdej Mszy św.

Podobne artykuły