Najpierw wyróżnienia a potem bal

OBORNIKI. Goście opuszczający około piątej rano gościnne mury restauracji Millenium mogli powiedzieć, że 11 plebiscyt na sportowca Ziemi Obornickiej oraz związany z nim bal przeszły właśnie do historii. Warto do niej jednak powrócić.

Było to bodaj największe wydarzenie sportowo- towarzyskie roku. Wśród gości honorowych pomysłodawca, twórca i dusza plebiscytu Tadeusz Ratajczak powitał rektora AWF profesora Jerzego Smorawińskiego, który był gościem imprezy już po raz 10, ministra sportu Lecha Drożdżyńskiego, przewodniczącego SZS Zdzisława Urbańczyka oraz władze powiatu i gminy. Przy stole dla VIP-ów zasiedli Anna Rydzewska z małżonkiem, Henryk Łukaszewski z małżonką, Kazimierz Zieliński z małżonką oraz Antoni Żuromski z synem. Ci ostatni bardzo szybko z resztą wyszli.

Anna Rydzewska z zastępcami wręczyli najszacowniejszym gościom upominki z godłem miasta a przy okazji obdarowywania się upominkami, sami otrzymali od braci Ruks w imieniu Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego (OTL) koszulki z logiem OTL.

Po tym wstępie Tadeusz Ratajczak z głębokim ukłonem, serdecznie podziękował sponsorom, bez których szczodrości trudno byłoby sobie wyobrazić plebiscyt i sport. A po słowach jesteście z nami od początku, dzięki wam mogę spać spokojnie. Serdecznie dziękuję wam za zaufanie, wręczył w asyście Anny Rydzewskiej i Tomasza Konitza pamiątki plebiscytu.

Wśród obdarowanych znaleźli się: firma handlowa TeeR Przemysław i Tomasz Roszkiewicz, Anna Szymkowiak, PROMONT- Krzysztof Piekarski, ks. proboszcz Zbigniew Urny, firma ogólnobudowlana NADSTAGA – Barbara i Roman Nadstagowie, GRANITEKS, Małgorzata i Grzegorz Wicherek, firma BRZECHWA – Ireneusz Brzechwa, REMBUDEX Renata i Wojciech Kucińscy, GUMA Elżbieta i Andrzej Wicherkowie, Włodzimietrz Janasek, TOMBUD – Ewa i Tomasz Wicherkowie, GARNEC – Leszek Garnec, Restauracja MILLENIUM Barbary i Władysława Kałków, PKO -dyrektor Jakub Kołotusza, POD ROGALEM Jan Bartol, BLACHARSTWO POJAZDOWE Leszek Wicherek, Urząd Miejski w Obornikach, Obornickie Centrum Sportu z dyrektorem Tomaszem Konitzem, GAMSTAL Zbigniew Stroiński i Leszek Rzepka.

Wyróżnionych sponsorów w honorowym miejscu zastąpili zasłużeni zawodnicy: Zygmunt Zyga Urbaniak – niegdyś wyborowy strzelec licznych bramek, Jerzy Szymkowski znany też jako Sima lub Kosela- bramkarz którego umiejętności pozwoliły wspierać I szą ligę, Utalentowani i wciąż czynni crossowcy, laureaci roku 2001 – Krzysztof Marchewka i Grzegorz Mantyk.

Podziękowania odebrali również trenerzy Jacek Okpisz z SKF Sparta Oborniki, Janusz Włodarek z MKS Sparta Oborniki i Tomasz Kaczmarek z Obornickiego Klubu Karate (OKK). Prezes klubu Paweł Chmielewski jeszcze nie jeden raz miał prawdziwy powód do dumy. W kategorii Impreza roku zwyciężył w plebiscycie prowadzony przezeń OKK za Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych Karate Shotokan.

Miał równorzędne wyróżnienie w tej kategorii odebrać również Obornicki Motoklub. Jego władze z nieznanych dotąd przyczyn nakazały bojkot imprezy, do którego doszło ze szkodą dla prestiżu klubu i stratą dla jego członków i zawodników. W tej sytuacji Paweł Chmielewski nie schodząc z podium odebrał z rąk Ryszarda Ciszaka i Bogdana Bukowskiego wyróżnienie w kategorii Działacz Roku 2004.

Obok niego stanęli państwo Królczykowie – mama i tata, jak ich nazwał pan Tadeusz, obornickich piłkarzy. Tych ostatnich nie było, bowiem przebywali na zgrupowaniu kondycyjnym nad morzem wysłani tam przez wspomnianych sponsorów.

W kategorii Drużyna roku 2004 znów zbierał laury Obornicki Klub Karate za wicemistrzostwo Europy juniorów kata shotokan wywalczone w Hiszpanii a indywidualnie – Tomasz Drozdżyński – srebrny medalista MP Seniorów w kata indywidualnym w Gorzowie oraz utalentowani i utytułowani karatecy – Łukasz Kuzemko i Paweł Nochowicz. Największą grupę stanowili laureaci plebiscytu 2004 roku wymienieni tu alfabetycznie: utytułowany karateka Wojciech Bloch, piłkarz nożny i dyrygent gry Maciej Brauza, utalentowany motocrossowiec Maciej Dróbka, bramkostrzelny piłkarz Zbigniew Koczorowski i również doskonały piłkarz Dawid Przysiek.

Ponadto lotniarze bracia Romuald i Henryk Ruks, piłkarz Łukasz Stefański, jedyna przedstawicielka płci pięknej Katarzyna Szymankiewicz brązowa medalistka w karate shotokan, Tomasz Witaszak laureat plebiscytu z roku 2001, zawodnik Sparty i Metalplastu i Jacek Wosicki nasza nadzieja z roku 1994 – bramkarz obornickiej Sparty.

Sportową indywidualnością roku 2004 został świetnie jeżdżący w teamie Brzechwa crossowiec Bogumił Wojtaszek oraz karateka i kolekcjoner mistrzowskich tytułów Paweł Nochowicz.

Pewnego rodzaju niespodzianką było wyróżnienie przez Starostwo Powiatu Obornickiego najbardziej utytułowanego oborniczanina Wojtka Blocha i nie dlatego, że właśnie jego, gdyż bez wątpienia zasłużył sobie na takie wyróżnienie, lecz dlatego, że starosta Żuromski wręczył je w asyście syna Witka a nie na przykład obecnych na sali przewodniczącego Rady Powiatu lub wicestarosty. Było to na szczęście jedyne tego wieczoru for paux. Reszta przebiegała w dobrym tonie do którego należy zaliczyć wspólny toast za zdrowie i powodzenie obornickich sportowców.

Towarzyszący niezmordowanemu Tadeuszowi Ratajczakowi Leszek Faron zmienił ton z oficjalnego na bardziej rozrywkowy i ogłosił wielki bal. Pierwszą para byli państwo Ratajczakowie a chwilę później przyłączyli do nich pozostali.

W pięknie przystrojonej sali, przy dobrej muzyce grupy The Best i wokalnym wsparciu przez Leszka Farona goście tańczyli aż do niemal piątej rano. Dopiero o tej godzinie uznali, że bal przeszedł do historii i zaczęli myśleć już o 12 edycji plabiscytu.

Nam pozostaje liczyć na to, że Tadeuszowi Ratajczakowi wystarczy sił i zapału bo trudno sobie wyobrazić tę imprezę bez jej twórcy.

Podobne artykuły